Son Gelişmeler
Ana Sayfa / Twitter / Twitter Organik Takipçi Kazanma Rehberi
Twitter Organik Takipçi Kazanma Rehberi
Twitter Organik Takipçi Kazanma Rehberi

Twitter Organik Takipçi Kazanma Rehberi

Günümüz sosyal medya kuruluşlarını gözden geçirdiğimizde insanlarla bire bir etkileşimin en çok olduğu, en çok paylaşımın yapıldığı; yeri geldiğinde ülkeye, spora, siyasete yön veren bir sosyal medya kuruluşu bugün ki konumuz. Kendi mizahı, kendi kitlesi, kendi kültürü olan bu kuruluş başlıkta da yazdığı üzere Twitter. Bu yazımızda da konu Twitter’da kendi kitlenizi nasıl oluşturabilirsiniz, takipçi kazanma yolunda nasıl düzgün adımlar atabilirsiniz?

A) Twitter’da Nasıl Bir Hesap Açmalıyım?

Bu konu sizin hayal gücünüze, ilginize kalmış bir bölüm. Twitter’da şöyle hesap açmak kesin tutar gibi bir durum yok ama dönem dönem yükselişe geçen belli başlı akımları yakalayıp onlar ile alakalı açılan Twitter hesaplarının takipçi kazanması daha kolay oluyor diyebiliriz. Bu tür sayfaların en büyük dezavantajı yükselişte olan akımlar düşüşe geçtiğinde sayfalarda takipçi kaybetmeye başlıyor. Bu akımları önceden keşfedip yakalayabilmek zor, siz öncelikli olarak kendi özgün sayfanızı, özgün kitlenizi ve sürekli sizi takip edecek insanlardan kurulu bir hesap oluşturmaya gayret gösterin, bir önce ki yazım olan “Sosyal Medyada Hedef Kitle Belirlemek” yazısını okumadıysan, önce onu okuyup kendi hedef kitleni kafanda oluşturup, sonrasında da nasıl bir Twitter hesabı açabileceğini daha rahat seçebilirsin.

B) Hesabı Açtım Başlangıç Olarak Ne Yapmalıyım?

Konuya karar verdik, kayıt olduk ve hesabı açtık. Yapmamız gereken ilk ve en önemli şey DÜZGÜN BİR KULLANICI ADI almak. Eğer DeMarke gibi, BuzzSpor gibi markalaşmak istiyorsanız, seçtiğiniz konuyla alakalı öyle bir kullanıcı adı almalısınız ki, kullanıcı adınıza bakan bir kişinin aklına direk olarak seçtiğiniz konu gelmeli. Eğer markalaşma amacı olmayan bir sayfa açacaksanız akılda kalıcı bir kullanıcı adı seçmelisiniz takipçi kazanma açısından bu çok önemli bir faktördür. Kullanıcı adınızda yan yana aynı harften çokça kez olmamalı (gizemmliiikisii, sserhaatkeskin) insanlar sizi arattığında bulabilmeli. Olabildiğince kısa ve net bir kullanıcı adı almaya çalışın.

Hesap açtıktan sonra dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli konu ise DÜZGÜN BİR PROFİL FOTOĞRAFI seçmek. Twitter’ın bize verdiği görsel boyutlarına uygun, kaliteli ve düzgün bir profil fotoğrafı seçmek profilimizi ziyaret eden insanların hesabı ilk gördüğünde akıllarında güzel bir izlenim bırakacaktır. Seçtiğiniz profil fotoğrafı kaliteli olmak zorunda kimse pikselleri sayılan, kalitesiz bir profil görünümüne sahip hesabı retweetleyip kendi profilinde durmasını istemez.

Twitter Organik Takipçi Kazanma Rehberi

 

C) Nasıl Bir Profil Fotoğrafı Seçmeliyim?

Eğer bir markalaşma amacınız var ise markanıza ait olan çözünürlüğü yüksek logonuzu profil fotoğrafı yaparak bu işten kolayca kurtulabilirsiniz.  Eğer markalaşma amacı olmayan bir hesaba profil fotoğrafı seçecekseniz benim tavsiyem siyah beyaz bir profil fotoğrafı asla seçmeyin, aksine olabildiğince renkli bir profil fotoğrafı sizin insanların aklında kalmanıza yardımcı olur. Twitter zaman akışında profil fotoğrafımız oldukça küçük görünüyor, profil fotoğrafımızda pembe, sarı, yeşil, turuncu ve benzeri parlak renklerden herhangi birini bulundurursak zaman akışında göze çarpabilmemiz daha kolay olacaktır ama tabi ki bu demek değil ki profil fotoğrafını pembe yapın sarı yapın. Seçtiğiniz bir görselin arka planına bu renklerden eklerseniz size hatırlanabilirlik açısından yarar sağlayacaktır.

Twitter Organik Takipçi Kazanma RehberiTwitter Organik Takipçi Kazanma Rehberi

D) Başlangıçta Takipçi Nasıl Kazanılır?

Profilimizi düzenledik, görsellerimiz de hallettik ve şuan da sıfır takipçimiz var, başlangıçta bunu nasıl arttıracağız? Yazımızın ilk adımında açacağımız hesabın konusunu seçmiştik ve hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Başlangıçta sıfır takipçi olsak da biraz profilimizi tweetlerle, retweetlerle doldurmamız gerekiyor. Rastgele bir kullanıcı tweet atmamış, boş gibi görünen bir hesabı takibe almaz. O yüzden hesabımızın konusyla alakalı “öncelikli” olarak kendimiz tweet atıyoruz, sonrasında da yine konuyla alakalı retweetler yapabiliriz. 15-20 tweet başlangıç için ideal olacaktır. Fakat bu tweetleri 2010 Facebook gönderileri gibi değil, daha günümüze uyarlanmış şekilde atıyoruz.

1) Rakip Sayfaların Takipçilerini Kendi Sayfanıza Çekin

Konumuz belli, bununla ilgili açılmış sayfalar elbette ki var. Bu açılmış olan sayfalardan aktif olanları listeliyoruz ve tweetlerine gelen etkileşimleri analiz ediyoruz. Takipçisinin yüksek olması işimize yaramaz etkileşiminin yüksek olması işimize yarayacak. Bu sayfaların attığı tweetleri ilk 30 dakikada yakalamanız gerekiyor. Sayfanın takipçileri tweete mentionlar, retweetler, beğeniler atacaklar ve Twitter’da gezinmeye devam edecekler. Rakip sayfanın attığı tweeti ilk 30 dakika içerisinde yakalayabilmek , atılan tweetle etkileşime girmiş Twitter kullanıcısını hala sitedeyken yakalamanızı sağlar.

İlk hedefimiz rakip tweete mention atan kullanıcılar. Bu kullanıcılar etkileşimin şahıdır, etkileşimin kralıdır. Neden bu kullanıcılar ilk hedefimiz? Çünkü seçtiğimiz konuya ilgisi olan, bu konu hakkında fikirlerini tweetlerin altına atan kullanıcılar, attığımız takibe geri dönme ihtimali en yüksek kullanıcılardır. Hesabımızı öncesinde 15-20 tweetle doldurmuştuk, şimdi de bahsettiğimiz gibi mention atan kullanıcıları takibe alıyoruz ve geri döndüklerini göreceğiz. Takibe alırken dikkat etmemiz gereken şey ise Twitter’ın günlük limitleri. Teknik takip etme limiti günlük 400 hesaptır. Bunun dışında 3-4 dakika içerisinde 30-40 kişiyi de hızlıca takibe alırsanız Twitter size yarım saatliğine takip engeli getirecektir.

İlk hedefimiz mention atan kullanıcılar demiştik, bu kullanıcılardan sonra retweet yapanlar, retweet yapan kullanıcılardan sonra da beğeni yapan kullanıcılar hedefimiz olacak. Yani rakip sayfadan takipçi çekmemiz için takibe alacağımız kullanıcıların öncelik sıralaması şu şekilde olmalı: Mention atanlar > Retweet atanlar > Beğeni atanlar

Her takip isteği yolladığımız hesap elbette geri dönmeyecek; takip ettiğimiz kullanıcı sayısı, takipçi sayımızdan çok görünecek. Bu dışarıdan bakan bir kullanıcı için hoş bir görüntü olmayabilir. Bizi takip etmeyen kullanıcıları temizlemek için; yardımcı uygulamaları da kullanabiliriz, ya da elimizle tek tek seni takip ediyor ibaresi bulunmayan kullanıcıları takipten çıkarak da yapabiliriz. Bunu yaparken 24 saatte bir yapmaya dikkat edin. Her kullanıcıya sizi takip etmesi için 24 saat süre tanıyın eğer takip etmemeye devam ediyorsa o zaman takipten çıkabilirsiniz.

2) GT, RT, FAV Yöntemi ile Takipçi Kazanma

Twitter arama bölümüne “GT RT FAV” yazıp aratırsanız karşınıza bir sürü etkileşim tweeti çıkacaktır. İnsanlar bu tweetlerle takipçi sayılarını arttırıyor, başkalarını takip ediyor bu sayede kendi etkileşimini arttırıp takipçi kazanma fırsatı buluyorlar. Arama kısmına GT RT FAV yazdıktan sonra karşımıza çıkan ekranda “EN SON” kutucuğuna tıklayarak, en son atılmış tweetlere Mention, Retweet veya Beğeni atmış hesapları takibe alıyoruz. Bu kullanıcıların geri dönme ihtimali çok daha yüksektir fakat sizin hesabınızın konusuyla ilgisi olmadığı için takipçi sayınızı yüksek gösterirler tweetlerinize etkileşim yapma oranları düşüktür.

Şimdi aklınızda “madem takipçi sayım çok görünecek ama etkileşim getirmeyecekler o zaman hesaba bot takipçi atayım” gibi bir düşünce oluşmuş olabilir. Bot takipçi satın almak ya da sitelerden ücretsiz bir şekilde bot takipçi basmak size hiç bir fayda sağlamaz, hem tweetlerinize etkileşim yapmaz, hem de takipçi listenize bakan biri @123asdfg456 @987klmn654 gibi kullanıcı adlarıyla dolu bir takipçi listesini gördüğü zaman direkt olarak sayfadan uzaklaşır, takipçi sayınızı da ciddiye almaz attığınız tweetleri de ciddiye almaz. Ama kullanıcı adı düzgün, aktif olarak tweet atan amacı takipçi kazanmak uğruna etkileşim tweetlerine RT, FAV yapan bir kişinin sizi takip etmesi hem takipçi listenizi düzgün gösterecektir hem de tweetlerinize etkileşim getirme ihtimali %1 bile olsa vardır.

F) Sırada Ne Var?

Bu adımları düzgün uygulamanız halinde günde 100-200’e yakın takipçi kazanacaksınız. Zaman harcarsanız ayda minimum 3000-4000 takipçiye ulaşmış olursunuz. Hesabınızı her zaman aktif tutun, takipçi takipçiyi getirecektir. Yukarıda verdiğim yöntemleri 10 Bin takipçi olana kadar uygulayın, 10 Bine geldikten sonra sizi bir dönüm noktası bekliyor; isterseniz bütün takip ettiklerinizi takipten çıkarıp 0 takip edilen 10.000 takipçi görünümü vererek, insanların sizi kendi iradesiyle takip ediyormuş imajını yaratabilirsiniz. İsterseniz de bu yöntemle devam edip 100 Binlere 1 Milyonlara ulaşabilirsiniz.

NOT: Geri takip yöntemiyle elde ettiğiniz 10.000 kişiyi takipten çıktığınız zaman takipçi sayınızda düşüş yaşanılacaktır. Bu düşüş hesaptan hesaba değişkenlik gösterir, eğer kullanıcılar hesabınızı sevdiyse siz takipten çıksanız dahi sizi çok fazla takipten çıkan olmayacaktır.

E) Kendi Takipçilerimi Nasıl Kazanacağım?

Geri takip, rakip sayfaların takipçileri derken belli bir takipçi sayısına ulaştık ve artık etkileşim alıyoruz. Ama istediğimiz bir şey var ki kimseye takip isteği yollamadan insanların artık bizi kendi iradesiyle takip etmesi. İnsanların kendi iradesiyle sizi takip etmesini sağlamak aslında sizin attığınız tweetlerle doğru orantılıdır. Takipçi sayısı belli sayılara ulaşmış ve kaliteli tweet atan bir hesap %100 yüksek etkileşim alacaktır ve bu etkileşimlerde size yeni takipçiler getirecektir. Kendi takipçilerinizi kazanmanız için ufak bir ipucu vermemiz gerekiyorsa o da “Trend Topic Listesi” olacaktır. TT listesindeki Hashtagler (#) hakkında uygun tweetler atmak, takipçi kazanma açısından büyük getirirler sağlar. Fakat takipçi kazanma uğruna sayfanızın konsepti dışına çıkıp TT listesinde ne varsa hakkında tweet atayım derseniz sizi takip eden insanların takipten çıkmasına sebep olabilirsiniz.

Twitter’da Organik Takipçi Kazanma Rehberinin sonuna geldik. Aklınıza takılan, sormak istediğiniz bir şey olursa yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Hoşça kalın.

Hakkında Mete Berk Çelik

Çok küçük yaşlarda bilgisayarla tanışmış ve tanıştığı andan itibaren internet platformunda fark yaratmaya çalışan genç, dinamik ve bir o kadar çaylak blogger.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir