Son Gelişmeler
Ana Sayfa / Genel / Sosyal Medyada Hedef Kitle Belirlemek
Sosyal Medyada Hedef Kitle Belirlemek - Aşırı Sosyal
Sosyal Medyada Hedef Kitle Belirlemek - Aşırı Sosyal

Sosyal Medyada Hedef Kitle Belirlemek

Dünya’nın neresinde ne iş yaparsanız yapın, yaptığınız iş veya yapılan işler her zaman bir kitleye hitap eder.  Hedef alınan bu kitle, yapılan işin sektörüne göre, yapılan işin saatine göre, konumuna göre, içeriğine göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıkları iyi analiz edip kendi hedef kitlesini oluşturabilmiş şirketler, internet siteleri; satışlarında artışı, site hitlerinde artışı daha kolay elde edebilmiştir. Bu yazımızda da sosyal medya uygulamaları, siteleri üzerinden size en uygun hedef kitleyi nasıl sayfanıza çekebilirsiniz, nasıl kalıcı bir takipçiniz, müşteriniz haline getirebilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.

A. Sosyal Medya ve Markalar

Sosyal medyanın şu zamanlarda ki kadar popüler olmadığı dönemlere geri dönersek eğer, televizyon, sinema, reklam panoları vb. gibi yerlerde büyük markaların en iyi yerde ve en iyi zamanda kendi reklamını yapmaya çabaladıklarını hatırlayacağız. O dönemin en meşhur dizisinin reklam arasında çıkmak , gişede en çok seyirci toplama potansiyeli olan filmlerin film başlamadan önce ki reklamlarında kendini gösterebilmek, şehrin en çok insan geçen caddesinin reklam panosunda tanıtımını yapabilmek markalar için büyük rekabet unsuruydu.

Zaman geçtikçe bir şeyler oldu, artık o büyük markaları bu bahsettiğimiz yerlerde eskisi kadar göremez olduk. Bu markalar yok mu oldu? Artık eskisi kadar reklam ve tanıtıma önem vermiyorlar mı? Veya başka bir yöntem buldular ve reklamlarını bu şekilde mi yapıyorlar?

Sosyal medyanın bir anda yükselişe geçtiği ve aktif kullanıcısının milyarları aştığı bu dönemde markalar artık reklamlarını kendi belirledikleri hedef kitlelere verebiliyorlar. Popüler bir dizinin önüne ya da arkasına verdiği 15 saniyelik bir reklam, konuyla ilgisi olmayan birinin dikkatini çekmezken, sosyal medyada o konuyla ilgili arama yapmış, konu hakkında sosyal medya sayfaları takip etmiş, paylaşımlarını beğenmiş insanları hedef alarak direkt olarak nokta atışı yapabiliyorlar.

Basit bir örnek vermek gerekirse:

Kışın kazak satın almak isteyen bir kişi, Instagram‘da butik sayfaları takip ederse, gözüne hoş gelen bir kazak görselini beğenirse, ya da kazak hakkında bir arama yaparsa 1-2 gün içinde ya da 1-2 saat içerisinde girdiği internet sitelerinin reklam kısımlarında büyük markaların kış sezonu ürünlerini, Instagram’da gezinirken markaların sponsorlu gönderilerini, Youtube‘da video izlerken araya giren reklamlarda kışlık ürün içerikli reklamları görmeye başlayacaktır. Çünkü bu aramaları yapan kişi artık markaların bir hedef kitle unsuru haline gelmiştir.

Bu gibi örnekleri sıralamaya kalksak işin içinden çıkamayız ama bilmemiz gereken bir şey var ki büyük markalar reklamlarını nasıl hedef kitleye yönelik yapıyor ise sosyal medyada oluşturacağınız hesabın, profilin hedefinde olan kitleyi bu hesapları oluşturmadan önce kafanızda belirlemeniz gerekir. Unutmayın ki ASLA HERKESE HEDEF KİTLENİZ OLAMAZ!

B. İçerik Üreteceğiniz Sosyal Medya Kuruluşunu Seçin

Sosyal medya denince akla gelen belli başlı siteleri hepimiz biliyoruz Facebook, Twitter, Instagram, Youtube bu kategoride hem pazarın hem de aktif kullanıcıda büyük payın sahibi olan 4 sosyal medya platformu. Bu sosyal medya şirketlerinin hepsi büyük üye sayılarına sahip olsalar dahi hepsinde ilerlemeye çalışacağınız yöntemler farklıdır. Kısaca bu kuruluşların bir bilgilendirmesini yapalım ve ilerlemek istediğini sosyal medya kuruluşu hakkında aklınızda bir bilgi oluşsun.

Facebook: 

Kitle hedeflemek için oldukça gelişmiş seçeneklere sahip bir platformdur. Bu sayede ciddiye alınarak yapılmış bir reklam optimizasyonu gerçekleştirilerek etkili bir reklam yönetimi sağlanabilmektedir. Ayrıca Facebook’un global istatistiklerine göre:

 1. Facebook‘da ki üyelerin %63’ü günde en az bir defa hesaplarını ziyaret ediyor.
 2. Facebook’da 2.3 milyar üye ve aktif 80 milyon küçük işletme sayfası bulunmaktadır.
 3. 18-49 yaş grubundaki kullanıcılar haftada 7 saatte yakın Facebook kullanmaktadır.
 4. Facebook’da saniyede 6 adet yeni üyelik oluşturulmaktadır.
 5. 2.5 milyon işletme Facebook reklamları için ödeme yapıyor.
 6. Facebook’da ki üyelerin %40’ı hesaplarına günde bir kereden fazla giriş yapıyor.
 7. 1 milyon web sitenin Facebook girişi özelliği ile giriş sağlanıyor.
 8. Pazarlamacıların %70’i Facebook’u yeni müşteriler kazanmak için tercih ediyor.
Bir de Facebook’un Türkiye istatistiklerine bakalım:
 1.  Facebook Türkiye’de kullanıcıların en çok ziyaret ettiği dördüncü, tüm dünyada ise birinci sosyal medya kanalıdır.
 2.  Türkiye’de 51 milyon Facebook kullanıcısı var.
 3.  Türk kullanıcıların %64’ü erkek, %36’sı kadındır.

Eğer ki bir mizah sayfası, hayran sayfası vb. bir girişimde bulunmak istiyorsanız Türkiye’de Facebook bunun için el verişli olmayan bir sosyal medya platformu. Eğer bir işletmeyseniz, hedef kitleniz satın alma işlemleri yapan insanlardan oluşsun istiyorsanız Facebook bu konuda sizi memnun edecektir.

Twitter:

Kullanıcılarla anlık irtibata geçme, takipçilerinizle direkt ve hızlı olarak etkileşime geçebilmenizi sağlayan bir platformdur. Twitter’ın global istatiklerine göre:

 1. Twitter’da 320 milyon kullanıcı var ve her gün 500 milyon tweet atılıyor.
 2. En çok kullanan yaş grubu 18-29’dur.
 3. Her Twitter kullanıcısına ortalama 208 takipçi düşüyor.
 4. 100 çalışanın üzerindeki şirketlerin %66’sı pazarlama için Twitter kullanıyor. Twitter üzerinden marka şikâyeti gerçekleştiren kişilerin %78’i 1 saat içinde şikâyetlerine dönüş bekliyor.
Bir de Twitter’ın Türkiye istatistiklerine bakalım:
 • Türkiye’de Twitter‘da günlük ortalama 7 milyon tweet atılmaktadır.
 • Siyaset, spor ve müzik alanında önemli kişilerin paylaşımlarıen çok etkileşimi alan paylaşımları oluşturmakta olup, hemen her konu Twitter‘da gündem olabilmektedir.
 • Twitter‘da Instagram‘a göre daha fazla paylaşım yapılmaktadır.
 • Twitter büyük şehirlerde daha çok kullanılmaktadır. Kullanıcıların %60’ı erkek %40’ı kadındır.
 • Teknoloji ve Bilişim, Tekstil ve Bankacılık en çok dikkat çeken sektörleri oluşturmaktadır.

Hedef kitlenizi Twitter kullanıcıları olarak görüyorsanız telefonunuz ve bilgisayarınız her an elinizin altında olmalı, bu mecrayı ayakta tutan en büyük etken etkileşim. Ülkeyi, sporu, teknolojiyi ya da Dünya’yı ilgilendiren büyük konuların anlık olarak yayılıp, haber olduğu en aktif yer Twitter diyebiliriz. Trendleri yakalayıp bunlar hakkında yapacağınız paylaşımlar hem size aktif kullanıcı sağlar hem de etkileşim almanız açsından büyük açıda fayda oluşturur. Bu demek değil ki her trend hakkında paylaşım yapmalısınız ya da her konuda tweet atmalısınız. Siz bir spor sayfası olmak istiyorsanız spor hakkında ki trendleri yakalayıp etkileşim oluşturabilirsiniz.

Twitter hakkında ufak ipuçları vermek gerekirse:
 1. Haftasonu tweetler daha çok retweet alır.
 2. En çok pazar günü atılan tweetler etkileşim alıyor.
 3. Çalışma saatlerinde retweet sayısı az iken, en çok retweet alınan saatler 22.00 – 23.00 arasıdır.
 4. Hashtag kullanılan tweetler, kullanmayanlara göre 2 kat daha fazla etkileşim alıyor. (Az önce bahsettiğimiz trendleri doğru yakalamayla birlikte bu oran 4-5 katına çıkıyor.)
 5. Görsel içeren tweetler, görsel içermeyen tweetlere göre 4 kat daha fazla etkileşim alıyor. (Seçeceğiniz görsellerin görüntü kalitesi yüksek olmalı, düşük çözünürlüklü görselleri insanlar profilinde tutmak istemeyeceği için retweet etmezler.)
 6. Çok fazla büyük harf içeren tweetler içermeyenlere nazaran 8 kat daha fazla retweet almaktadır. (İnsanlar ana sayfada gezerken büyük harfle yazılan tweetler daha dikkat çekici oluyor. Bunu daha çok mizah içerikli sayfalar yapıyor. Eğer kurumsal bir yapıya sahipseniz bunu yapmanız yararınıza olmayacaktır.),

Twitter’da bir hesap açıp ilerlemek istiyorsanız başlangıçta size yardımcı olacak: Twitter Organik Takipçi Kazanma Rehberini okumanızı tavsiye ederim

Instagram:

Yüksek bir trafiğe sahip olan Instagram, görsel içerikli bir mecra olduğu için sayfanıza seçeceğiniz logo, paylaşımlarda kullanacağınız görseller sizi daha çok akılda kalıcı hale getirecektir. Twitter’da bahsettiğimiz yüksek çözünürlüklü içerik kullanımı Instagram’da çok daha önemlidir. Burası bir görsel paylaşım platformu, burada düşük çözünürlüklü görsellerle yapılacak paylaşımlar kullanıcılara, yaptığınız işi ciddiye almadığınızı düşündürtür.

Instagram’ın global istatiklerine göre:
 1. Instagram’da 600 milyon kullanıcı var ve her gün 80 milyon fotoğraf yükleniyor.
 2. Instagram kullanıcılarının %95’i 35 yaşından küçük kullanıcılar oluşturuyor.
 3. Kullanıcıların %53’ü marka hesaplarını takip ediyor.
 4. Instagram’da en çok kullanılan hashtaglerin %70’ini marka hashtagleri oluşturuyor.

Instagram’da da aynı Twitter’da olduğu gibi doğru hashtag kullanımı sıfırdan başlayan bir sayfa için oldukça önemlidir. İlerleyen yazılarda bahsedeceğim “Instagram’da nasıl keşfete düşülür?” ile birlikte doğru hashtag kullanımı ve bir paylaşımda maksimum kaç hashtag kullanmalıyız gibi konuları iyice detaylandıracağım.

Youtube: 

Yeni nesil televizyon, trafiği en yüksek sosyal medya platformu. İnsanlar sıkıldığında, yemek yerken, su içerken, evde, okulda, dışarıda, her yerde Youtube’dan video izliyor. Hedef kitle kullanıcıları mı? Bu platformda ilerlemek istiyorsanız günümüz şartlarında ortalama ekipmanlara sahip olmak zorundasınız ve yine günümüz şartlarında orta kriter youtube ekipmanlarına sahip olmak için bile sermaye gerekiyor. Getirisi yüksek olan bu platformun istediği en önemli şey istikrar.

Youtube’un istatistiklerine bakacak olursak:
 1. 1 Milyar kullanıcı bulunmaktadır.
 2. Türkiye’de 2017 yılı itibariyle en çok kullanılan sosyal mecradır.
 3. Dakikada 2 milyon video gösterimi sağlanmaktadır.
 4. 18-49 yaş grubunun en çok tercih ettiği mecra Youtube’dir.
 5. YouTube’da her ay 6 milyar saatten fazla video izlenmektedir. Kullanıcılar YouTube’ a “her dakika” 300 saatlik video yüklemektedir.

Sosyal medya platformları hakkında aklımızda bir şeyler oluştuğunu düşünüyorum. Hangi platform hangi amaç için kullanılmalıdır, hangi yollar izlenmelidir gibi ufak tefek düşünceler oluştuysa şimdi de interneti kullanan yaş kesimlerinin analizlerine bakmakta fayda var.

C. Hedef Kitle İçin Yaş Aralığını Seçin

Jenerasyonlar arasında normal yaşantıda büyük farklar olduğu gibi sosyal medyada da jenerasyonun farkı inanılmaz fazla. X,Y,Z olarak 3’e ayrılan jenerasyonlar, farklı platformlar kullanmakta, farklı içeriklere gülmekte ve farklı sayfaları takip etmekteler. Sosyal medyada iletişimde olmamız ve bizi takip etmesini istediğimiz insanları da bu yüzden yaşlarına göre kategorize edip bu kategorilere yönelik içerikler üretmeliyiz. Hedef kitle hangi yaştan olmalı bunun kararını iyi verin.

Z Jenerasyonu (13-19 yaş):

 • Araştırmalarda çıkan sonuçlara göre Z jenerasyonunun %25’i 2014’te Facebook kullanmayı bırakmış bulunmakta. Haliyle de bu yaş grubunun Facebook kullanımının az olduğu söylenebilir.
 • Bu yaş grubundaki kullanıcılara e-posta yoluyla markalara, kullanıcılar özel ilgi göstermektedir. (e-posta yerine instagram dm kullanımı ya da twitter dm kullanımıyla kullanıcılara ulaşmayı sağlamak da bu yaş kitlesindeki kişilerin sayfanıza ilgi duymasını sağlayacaktır.)
 • Bu yaş grubundaki kullanıcıları %32’si Instagram’ın en favori sosyal medya platformu olduğunu söylemektedir.

Y Jenerasyonu (20-35 yaş):

 • Bu yaş grubundaki kullanıcıların %87’si Facebook kullanıyor ve aynı zamanda bu yaştaki kullanıcılar Twitter’ın büyük çoğunluğunu oluşturuyor.
 • Y jenerasyonunun %43’ü kendilerine e-postayla ulaşan markalara özel ilgi göstermektedir. (yukarıda bahsedilen durum aynen burada da geçerlidir)
 • Y jenerasyonu internet kullanıcıları tarafından üretilen içerikleri %50 daha güvenli buluyor.

X Kuşağı (36-49 yaş):

 • Bu yaş grubundaki kullanıcıların %48’i Twitter hesabına sahip.
 • Bu yaş grubunun %40’ı online içeriklere laptop üzerinden ulaşmayı tercih ediyor.
 • İnternet alışverişinin %23’ünü bu yaş grubundaki kullanıcılar yapmaktadır.
 • %8’i aktif olarak Instagram kullanıyor.

D. Sosyal Medya Hesabınızın Analitiklerine Bakın

Piyasadaki bütün büyük sosyal medya şirketleri artık kendi bünyesinde analitik bilgileri barındırmakta. Sıfırdan başladığınız içerik sayfanızda takipçi sayınız arttıkça, etkileşim sayınız arttıkça, şirketlerin size kolaylık sağlayan analitik verilerine bakarak takipçilerinizin yaş aralığını, konuştukları dilleri, cinsiyetlerini, hangi saatlerde aktif olduklarını görerek etkileşim arttırmanıza yarayacak bilgilerle birlikte paylaşımlarınıza yön verebilirsiniz.

Hedef kitle nasıl belirlenir, hedef kitle hangi kriterlere göre belirlenir, hedef kitle belirlerken dikkat edilmesi gerekilen şeyleri bu yazıda olabildiğince paylaşmaya çalıştım. İlerleyen yazılarda nasıl aktif takipçi elde edilir ve kazanılan takipçiyi sayfada tutmak gibi bilgileri de sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Sağlıcakla kalın

Hakkında Mete Berk Çelik

Çok küçük yaşlarda bilgisayarla tanışmış ve tanıştığı andan itibaren internet platformunda fark yaratmaya çalışan genç, dinamik ve bir o kadar çaylak blogger.

2 yorumlar

 1. Çok iyi ve detaylı bir yazı olmuş. Baştan sona dikkatle okudum. Teşekkürler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir